Vannak olyan munkahelyek, ahol mindenkinek érdemes 1-2 napot eltöltenie. Ilyen a sörgyár vagy a tejüzem. Az egyikben sörivásért fizetnek, a másikban meg ingyen gumicsizma jár.
Ingyen sör
A sörgyár ötlete a második X megünneplése során jött. A brainstorming apropója az a kiábrándultság volt, amit az idejekorán elfogyott sör miatt józanul maradt lányok látványa nyújtott. Kudarcunkból kifolyólag nem járt máson a kissé fáradt agyunk (a lányok a mi fogyasztásunk miatt maradtak szárazon), mint azon, hogy miként lehet további sörhöz jutni és nem mellékesen felszámolni a csóróságunkat. A helyes választ először az építőipar környékén kerestük, azonban a sörgyárban hasztalanul töltött munkaórákban találtuk meg.
Némi közbenjárás gyümölcseként diákmunkát kaptunk a helyi sörgyárban, ahol hálátlan módon a kitűzött feladatokat teljes mértékben figyelmen kívül hagyva sörözéssel múlattuk az időt. Három napja ittuk az ingyen sört mire rájöttek. Az épp nálunk lévő üveget kifizettették, majd a kezünkbe nyomták a felmondó levelünket - és három napi munkabért.
TejcsárdaA tejüzemben már más érdekek mozgattak. Egy barátomnak olyan gitár került a birtokába, ami a leírása alapján egy deszka volt zsinórokkal, tekerővel. Az igazság viszont, hogy épp egy ilyen Fender Stratón muzsikált anno Jimmy Hendrix is. Bár balkezes darab, mégis úgy gondoltam, hogy megér egy pár fehér gumicsizmát, amire a cimborám egy fehér csukás Mohó Jojó mesefigura iránti rajongása miatt vágyott.
Biztos forrásból tudtam, hogy a tejgyárban fehér csizmában kell trappolni és higiéniai okok miatt mindenki vadonat új darabokat kap, amiket hazahordhat. A hazahordás előfeltétele persze az volt, hogy legalább egy napot le kellett húzni a tejiparban.
Nos, egy nap alatt, nagyjából akkora sokk ért, mint mikor megtudtam, hogy a Mikulás nem azért vonakodik igazi Ferrari F40-et hozni, mert smucig, hanem azért, mert nem is létezik. Tejüzemünkbe ugyanis a hagyományos termelési láncból hiányzott az input, az addigi elképzeléseimmel ellentétben, nem hordták be kamionszámra a friss tejet. Ha meg beérkezett egy tartálykocsi, helyette tíz másik távozott a termékünkkel töltve. Egy ma is tejiparban dolgozó ismerősöm egyébként ezt azzal magyarázta, hogy ha jól adnak a bocik akkor tejport készítenek a tejből, ha meg rosszul, akkor feloldják az ínséges időkre elraktározott port.
BiotejSenkit se tévesszen meg, a biotejjel is megeshet, hogy szilárd halmazállapotban áll egy darabig. Hivatalosan bio minősítéssel azok a tejek forgalmazhatók, amelyek az ökológiai termeléssel kapcsolatos szabályoknak megfelelnek, és a szabályok betartását erre jogosult szervezetek ellenőrzik. Tulajdonképpen a tehenek etetésénél bukik ki az igazi különbség bio és kommersz termék között.
Bár már rég nem iszom tejet, mégis kíváncsi voltam, miért kerül a bioboci tőgyének gyümölcse oly sokba és mi az, amit a vegetariánus, vagy bio életmódot folytató legkitartóbb emberek isznak tej helyett. Bevásároltunk hát a Hiperárak Tesztcsapattal, vettünk bio tehéntejet és mindenféle növényi eredetű, tej ízű szénsav- és alkoholmentes italokat. Pontszám, divat, egészség ide vagy oda, nem jöttünk rá, miért fogyasztják az utóbbit.
(Minden szempontot 1-5 pont között értékelt a csapat 6 tagja)
Azoknak a tejeknek, melyeknek az eredete egyértelműen visszavezethető volt a tehenekhez, jó, zsíros, falusias ízük volt. Nem vallom magam sznobnak, mégis úgy éreztem, hogy van különbség az olcsó, kék-fehér dobozos friss „tejital” és ezek között. A növényi lőrék származása azonban elgondolkodtató. Lehet, hogy valaki reggelente összeönti azokat a tejeket, amikből a gyerekek kihalászták már a gabonapelyhet? Állagra is és ízre is ez a benyomása az embernek, bár bizonyos teszttermékeknél higított rizs illetve zabkása emléke is kísértett. Nos, ettől a kísérlettől, csakúgy, mint az ásványvizestől sem lettem felvilágosult bio reformer.
Hol kapható biotej?

- Vlagyik -