Ma már kritikus szemmel nézik azt, aki harmonikus, családi légkörben, egy fárasztó nap után lepihenve egy kényelmes kanapén kinyújtózkodik, kifújja magát és berúg. Inni már csak úgy lehet, ha beszélünk róla. Borról már volt szó, pálinkát és whiskey-t (skótéknál kispórolt „e”-vel whisky-t) többször is elkezdtünk már kóstolni, de eddig nem jutottunk el a történtek dokumentálásáig.
Viszont, ahogy azt már beharangoztam, egy sörszakértő élelmiszermérnök bevonásával az évszak és szerintem az egész év legnépszerűbb folyadékát, a sört teszteljük a Hiperárak Tesztcsapatával. Balu (nem vezet repülőt és nem medve) a 8 itthon kapható legnépszerűbb márkát hozta el nekünk.
Vlagyik: Balu, én ittam már sört, de most mégis hogyan fogjunk a dolgokhoz?
Balu: Nem szeretném az olvasókat söripari ízhibák kerestetésével fárasztani, inkább lássuk, hogy vihetünk egy kis pluszt az otthoni sörözésbe, hogy álljunk neki a tesztnek.
Először is, mit tesz egy ínyenc sörivó?
- Hiperben, vagy szuperben vásárol. Nem azért, mert ez a Hiperárak.hu blogja, hanem azért, mert a sörnél fontos a frissesség. Egy nagy üzletben gyorsan forog a készlet, ugyanakkor a sarki boltból vett sör kupakjával még simán megnyerhetjük a 98-as szigetjegyek egyikét.
- Dobozos sört vesz. Az üvegesnek árthat a napfény, még ha direkt fényelnyelő, színes üvegbe is töltik. Durván megkeseredhet, szaknyelven "egér" íze lesz.
- Nem az alkohol, hanem a szárazanyag tartalom iránt érdeklődik. A magyar sörökről ezt a sokaknak mellékes információt rendszerint lehagyják. Én személy szerint pulya koromban, Szlovákiában láttam először olyan vignettát, amin két százalékos érték volt, egy 4,6% és egy 12%. A kisebbet jellemzően észre sem véve, a nagyobbról még Bohumilka néninek is fröcsögő nyállal lelkendeztem megjegyezve, hogy mennyire be fogunk este akasztani. Ez a kedves, kosaras asszony meg feltehetően nem értette, miért ugrálok az ABCszká-ban a nagy komlótartalom láttán. Hogy Önök elkerüljék a hasonlóan kellemetlen szituációkat most mondom, hogy a világos söröknél ezek a 10 feletti százalékos értékek nem az alkoholtartalomra vonatkoznak, azt mutatják, mennyire testes a nedű!
- Úgy vesz sört, hogy tudja: 1 sör nem sör, 2 sör fél sör, 4 sör 1 sör, 1 sör nem sör!
- Fogyasztás előtt behűti a sört a megfelelő hőmérsékletre, amit a hátoldali címkéről les le.
- Frissen mosott pohárba, 45 fokos szögben tölti meg a pohár 2/3-át, az egyharmadát pedig függőlegesen (felfelé) tartva, hogy a hab 3-5 cm magas legyen.
- Megissza frissiben!
Vlagyik: Miket érdemes megfigyelni, ha tényleg nem csak frissítő célzattal isszuk a sört?
Balu: A Hiperárak Tesztcsapat értékelő lapjának összeállításában kérted, hogy segítsek. Mivel a részedről befektetett munka annyi volt, hogy adtál egy tollat és egy papírt, engedelmeddel megcsináltam helyetted. Nos, az alábbi szempontokra érdemes odafigyelni, amik szerint most mi is értékelni fogunk:
Vlagyik: Nos, a Tesztcsapat értékeléséből te milyen következtetést vonsz le?
Balu: A habokat tekintve a kereskedelmi kategória abszolút nyerő. A legdrágább Pilsner Urquell-nek volt a leggyengébb és leghamarabb eltűnő habja, a legolcsóbb Arany Ászok viszont tartotta magát. Illatban és ízben a prémium kategóriások markánsabbnak bizonyultak. Ez nem olyan nagy csoda, hisz a kereskedelmi kategóriába tartozó italok tulajdonságait sablon alapján állítják be. Olyan ízre törekszenek, ami széles rétegben népszerű lehet, nem kísérleteznek ínyenc jegyekkel. Összességében a Tuborg Green nyújtotta a legjobb ár/érték arányt.
Ezt a tesztet egyébként otthon is érdemes elvégezni, könnyen rájöhetünk, hogy az eddig istenített sörünk egy másik kóstolása után már közel sem olyan mennyei.
Kapcsolódó receptek:
Sörös csülök
Hússal töltött csülök
Hol vegyük a sört?

- Vlagyik -